Bebekler Nasıl Uyutulmalı?

Merhabalar, Bebekler uykuya nasıl dalmalı, tek başına mı kalmalı yoksa yanında annesi bulunmalı mı? Bebek bir yıl içinde kesinlikle zamanla yalnız kalma kapasitesi gelişecektir. Bir süre sonra bebek zaten anne yanında olmasa da annenin hayalini kuracaktır ama ilk 6 ay özellikle bebek kesinlikle anne yanında yoksa, ortamda yoksa anne, onun için gerçekten yoktur. Onun hayalini kuramaz bu kaygılı olduğu dönemde.

Çünkü yeni doğdu. Anne karnı gibi çok güvenli bir ortamdan çıktı ve dünyaya alışmaya çalışıyor. Burada çok ciddi kaygıları var bebeğin, bu dönemde biz bebeği alıp bir odaya tek başına koyarsak bebek orada nasıl sakinleşecek, anneye ihtiyacı var, veya anne orda olsun ama anne kucağına onu almadığı zaman yine olmaz, çünkü bebek annenin kucağına annenin kokusuyla, annenin teniyle annen hareketleriyle sakinleşir. Bunlar olmadığı zaman bebek nasıl sakinleşecek, yalnızlığı içselleştirerek, boşluğu içselleştirerek.

Bebekler Nasıl Uyutulmalı?

Bebekler uyurken yalnız bırakıldığında büyüdükleri zaman zorluklar yaşayabiliyor. Bu kişiler büyüdüklerinde bir acıları olduğunda, bir sorunları olduğunda gidip anne, baba ve arkadaşlarıyla konuşmayı tercih etmezler.

Yalnız bırakılmamalı annenin kucağında uyumalı. Biz ebeveyn olduğumuz zaman yeni bi doğum gerçekleşiyor ve hayatımıza yeni pencereler açılıyor, ama geçmişten gelen bazı bizim yaşanmışlıklarımız var. Kırgınlıklarımız var. Tabiki davranış şeklimizde bunlar da çok etkili. Ben her zaman şunu söylerim, bize nasıl ebeveynlik yapıldıysa biz de o tarz bir ebeveynlik yapma eğilimindeyizdir. Her zaman bebeğin tam bağımlılığı ve temel ihtiyaçlarının fazlalığı bazen biz ebeveynlerde yoğun duygu karmaşasına sebep olabiliyor ve biz bu yoğun duygu karmaşasından anca bebeği uyutarak bununla baş etmeye çalışıyoruz.

Aileler aslında nasıl bir yol izlemeli?

Tamamen anneler iç güdüsüyle hareket etmeli. Çünkü annelerden duyuyorum. Bu benim içime sinmedi ama yaptım. Nasıl hareket edecek anneler bebeğine sarılacak, bebeğini koklayacak, konuşarak koklayarak sarılarak bebeğin bu şekilde sakinleştirecek ve bu şekilde iletişim kuracak. Önemli olan bunlar.

Anneler uykuya dalarken, öncelikle bebeğini kucaklamalı küçük küçük sağa sola salınımlar şeklinde bebeği anne karnında hissettirecek kadar hafif bir sallanma olabilir. Bebeği okşamak belki bazen masaj yapmak yine emzirmek. Bunun gibi şeyler yapmaları gerçekten de çocuğu çok rahatlatacaktır. Ayakta sallamayı önermiyorum çünkü bebeği hırpalayabilir. Birde bebek daha çok annenin göğsü ile temasta olmayı, annenin kalp atışını duymayı sevdiği için bu daha uygun bebek açısından bebeğin sağlığı açısından.

Peki anneler bebeklerini uyutmaya ne zaman son vermeli?

Bebekler yalnız kalma kapasitesi artınca bu ne zaman oluyor? Genelde bir yaşından sonra kademeli olarak buna geçebilirler. Çünkü uyuması sakinleşme ile çok alakalı. Yani biz kendimizi düşünelim, bir şeye üzüldüğümüz zaman gergin olduğumuz zaman hemen uyumamız imkansız. Bebekte öyle bebek ne kadar sakinse, ne kadar ihtiyaçları karşılanmışsa, o kadar uykuya daha çabuk geçer, bebeklerin uyku düzenleri de ailenin kendi arasındaki ilişkiye bağlı.

Çocuk bir aile içinde tek başına var olamaz. O yüzdende aslında bu ilişkiye bakmak gerekiyor. Eğer çocukta gerçekten uykuyla ilgili bir sorun varsa anne, baba ve çocuk arasındaki ilişki iletişimde düzeltilmesi gereken esasen bir problem vardır, bir zorluk vardır diye düşünüyorum. Ayrıca bebeklerin sık sık uykudan uyanması da anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor. Anne ile iletişim kurdukça bebeğin yüzde 25 olan beyin kapasitesi giderek yüzde yüze doğru tamamlanacaktır.

Anne ile temasının en çok yararıda aslında beyindeki nöronlardır. Annenin fiziksel olarak şefkati psikolojik olarak şefkati bebeğine dokunması bebeğine ninniler söylemesi bebeği hem psikolojik hem fiziksel olarak olumlu etkilemektedir. Özellikle uyku değil, bazı yemek, tuvalet gibi alışkanlıklarında da bazı eğitim şekilleri uygulayan ailelerde var. Bu konuda bana daha çok soruluyor işte tuvalet eğitimi ne zaman vermeliyiz? Her bireyin hazır olduğu zaman farklıdır. Zaten bebek hazır olduğunda bize işaretlerini veriyor.

Yemek, uyku, tuvalet alışkanlığı gibi durumlarda bebeğin bize uyum sağlaması önemli değil. Bizim ona uyum sağlamamız önemli aslında.

Yorum Yaz

30 − = 20