Alışveriş hataları neden yaparız, nasıl yaparız?

Alışveriş hataları neden yaparız, nasıl yaparız? En önemli en temel sebebi giriş noktası doğru gardıroba sahip olmadığımız da, ne istediğimizi belirlemediysek gardırobumuzu oturtmadıysak neye ihtiyacımız olup olmadığını belirleyemiyoruz. Dolayısıyla hep birbiriyle alakasız şeyler alıyoruz ve hanımların genç yaşlarda en çok söylediği cümlelerden birisi gardırop dolusu giyecek hiçbir şeyim yok. Çünkü birbiriyle alakasız aslında İçimize de çok da sinmeyen, birbirine uymayan bir sürü parça oluyor. Değerli parçalar da olabilir bunlar. Fakat bir şekilde onları kombinleyemiyoruz, içimizden gelmiyor. O zaman ne yapıyoruz?

Hedefimizi sanırım alışveriş yapmak ve tüketimden çok, aslında biraz daha sadeliği öne kendimizi belirlemeye doğru dolaba sahip olmaya alırsak, yani hedefimiz tüm bu etapta alışveriş yapalım daha çok alalım, daha çok tüketim değil, aslında elimizdekileri doğru kullanılıp alışveriş yapacaksak doğru alışveriş yapalım olmalı. Az yapalım olanlarla mutlu olalım. Gelelim ikinci faktöre. İkinci faktörümüz ne istediğimizi, ne yansıtmak istediğimizi bilmemek, yani bu konuları düşünmüyoruz, çalışmak istemiyoruz bu konulara, veya hani bu konuda gizleyen bir tarafımız olabiliyor işte dış görünüşte iyi değildim.

Alışveriş hataları neden yaparız, nasıl yaparız?Dış görünüş o kadar önemli değildir gibi. Ben ne giysem olur ama aslında öyle değil gibi, tabiki iletişimimiz önemli. Tabiki edin var oluşumuz ne yaptığımız, hayata olan katkımız, bunlar çok önemli ama hızlı akıyor hayat ve bu hayat içerisinde kimsenin oturup bizim içimize derinlemesine bakmaya vakti yok. Önce bizi dış görünüm, ambalajımızla tanımlıyor insanlar.

Bu yüzden stil belirlemek bence çok önemli. Benim mottom bu ben bunu savunuyorum. Dolayısıyla neyi yansıttığımız, ne yansıtmak istediğinizi bilmek, alışverişe çıkmadan önce son derece önemli. Diğer bir hata gördüğümüzü almak hani vitrinde gördüğümüz almak, sosyal medyada gördüğümüz almak, işte falanca da gördüğümüz çok güzel ben beğendim bende alayım diye almak, indirimde diye almak, düşünmeden almak, denemeden almak, bir gün lazım olursa lazım olursa ve işte onların hepsini senelerce aldık, aldık aldık.

Ruhumuzu duyurmadan gardırobumuzu doyurmaya kalktık ve olmadı. Sonra o kıyafetlerin hepsi bazıları etiketleri üzerindeyken birilerine veriliyor. Bazılarını bir kere giyiyoruz. Kendimizi hiç iyi hissetmiyor, birilerine veriyoruz, bazıları da çok oluyor mesela almışım duruyor, giyemiyorum neden? Çünkü onunla uyacak hiçbir şey yok yani. O ceket çok güzel ama o ceketin içerisine uyacak renkte bir tişört yok, yani o ceketi tamamlayacak bir pantolon yok, veya o ceket benim vücut tipine uygun değil.

Hani benim üst beden mesela daha kısadır alt bedenim daha uzundur ve dolayısıyla hani benim mesela kısa ceket giymem gerekiyor gibi gibi. O zaman ne yapıyoruz indirimde diye almıyoruz. Birinden görüp beğendik, temelde gördük diye almıyoruz, düşünmeden almıyoruz. Neye ihtiyacımız olduğunu belirlemeden almıyoruz. Başka ne vardı? Dikiş ve kumaşına bakmadan alıyoruz. Bu da bence önemli. Hani şimdi bir sürü alternatif mağaza var? Şimdi isim ve reklama girmeyelim. Artık günümüzde bir çok iyi dizaynırların kıyafetlerinin alternatifleri daha uygun fiyatlarda hepimizin bildiği mağazalarda görüyoruz, yararlanıyoruz, yararlanalım da ama burada çok dikkat etmek gerekiyor bazen. Hani askıda göründüğü gibi olmuyor. Hani kumaşı kesimi ve onun bizim üzerimizdeki duruşu askıda veya internette durduğu gibi durmuyor.

O yüzden bu sefer fiyatı uygun diye alıyoruz. Ama bir şekilde üstümüze uygulamıyoruz, iyi seksi güzel durmuyor. O yüzden az, öz alalım dedik, işine kumaşına üstümüzdeki duruşuna, bakışına bakmadan almayalım. Buda bence stil hatasına sebep olan bir alışveriş hatası.

Depresyondayken çok samimi söylüyorum, depresyondayken alışverişe gitmeyelim. Mutsuzken alışverişe gitmeyelim. Yani zihnimiz açken duygularımız açken alışverişe gittiğimizde. Aslında ihtiyacımız olan bu duyguyu doyuramadığımız için onu böyle başka bir şeylerle doyurmaya çalışıyoruz ve maalesef sonu hüsran oluyor. Paralarımız gidiyor, fazla tüketiyoruz ve bir şekilde sonra onları da kullanamıyoruz. Yanlış seçimler yaptığımız için avm ye alışverişe mutlaka listeyle gidelim.

Alışveriş bayağı böyle stratejik bir şekilde listenizi belirleyeceksiniz. Gardırobunuza bakacaksınız sezonluk olarak bunlara ihtiyacım var. Şunlara ihtiyacım yok, ihtiyaç listesi ile gideceksiniz ve kendinize artık belli bir yaştaysak mutlaka bize uyan bedenimizde uyan ve tarzınıza uyan mağazaları biliyor oluyoruz. Sadece spesifik olarak mağazalara gidecekseniz, elinizde listeye gideceksiniz yani. Satış yetkilisi sizi yönlendirecek, sezona yönlendirileceksiniz. Etek için gidip çanta alarak geri dönmemek için bu elzem diyorum. Çok yakında sizlerle tekrar görüşmek üzere.

 

Yorum Yaz

34 + = 39