Akne Bakımı : Akneli Cildin Bakımı Nasıl Yapılır?

Akne Bakımı

Merhabalar ben dr Ezgi Yıldız dermatoloji uzmanı, bugün sizlerle dermatoloji kliniklerine en sık başvuru nedenlerinden biri hakkında, akne hakkında daha doğrusu akneli cildimize nasıl bakmalıyız hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle ailede bakıma geçmeden altını çizmek istediğim çok önemli bir nokta var. Hangi akne tedavisine başlamış olursanız olun, mutlaka bir sonuç görebilmek için en az 6-8 haftadır o akne tedavisini kullanıyor olmanız gerekiyor. Yani hemen haftada bir o işe yaramadı, başka bir şey geçip ama işe yaramadı, başka bir ürün acaba yeni bir şey var mı?

Bunu kafanızdan çıkarın. 6-8 hafta eğer yüzünüzü tahriş edip rahatsız etmiyorsa doktorunuzun size önerdiği ya da sizin bir şekilde cildinizde acaba uygun olur mu diye başladığınız ürünü devam ettirin. Sonuç alıyorsanız da şunu bilin ki akne tedavisinde güzel yatıştırıcı bir sonuç alabilmek için ise 3-4 aylık bir süreye ihtiyacımız var. Ancak bu sürenin sonunda güzel gözle görülür sonuç elde edebiliriz.

Akne bakımında hastalarımızın en sık düştüğü hatalardan birisi gözeneklerini derinlemesine temizleyeceğim diye ciltlerini çok aşırı tahriş etmeleri. Bunu hem köpük köpük yıkayarak, fırçalayarak yapabiliyorlar, hem çok kurutucu ürünler kullanarak, alkollü ürünler kullanarak yapabiliyorlar. Hiç ihtiyaçları olmadığı halde yanlarında getirdikleri ürünlerin içinden çıkan bir sürü yan ürünler var, çeşitli şeyler çıkıyor ilaçların arasında bunu da doğru bulmuyorum akneli cildi tahriş etmeyeceğiz cildi kurutmadan nazikçe günde 2 sefer yıkanması yeterli.

Akne Bakımı : Akneli Cildin Bakımı Nasıl Yapılır?Akneli Cildin Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt kurudukça alttaki yağ bezleri yani aknenin oluşumunda sebep olan sebum üreten yağ bezleri daha çok çalışıyorlar, yukarısı yukarısı kurudum ben daha çok yağ sentezlemeliyim diye düşünüyorlar bu hataya düşmeyeceğiz. Yapılan hatalardan birisi de akne tedavisinde sadece tek tek üstüne uygulamak. Evet işe yaramaz değil. Çıkmış sivilceyi geçirir ama yeni sivilcelerin ortaya çıkmasına engel olmaz. Akneli bölgeye kullanmak gerekiyor ilaçları, yani eğer alnınızda burnunuzda çenenizde çıkıyorsa o zaman bu bölgelerde tek tek sivilceleri değil de genel olarak ince bir tabaka halinde kullandığınız ürünü uygulamanız gerekiyor.

Aknesi olan genç kızlarda, kadınlarda refleks olarak hemen kapatıcı kullanımının arttığını görüyorum, kapatıcı kullanmayın demiyorum haklısınız bir şekilde bunları örtmek ve sosyal yaşamda rahat edebilmek gerekiyor, ama böyle bir şey yapacaksanız eğer, satın alacağınız bu tarz kapatıcı ürünlerin üzerine mutlaka nokomoyenlik yazsın, ya da akneye neden olmaz yazsın, ya da gözenekleri çıkamaz yazsın.

Eğer buna dikkat etmezseniz bindiğiniz dalı keseceksiniz, bir kısır döngüye gireceksiniz ve hiç durmadan yeni, yeni, yeni sivilceleriniz çıkacak, unutmadan üstünde 10 komedyenlik yazsa bile gece bununla yatabilirsiniz anlamına gelmiyor.

O makyaj mutlaka gece yatmadan güzelce temizlenip çıkarılacak. Akne bulaşıcı değil ama bulaşıcı olmamasına rağmen makyaj ürünlerinizi kimseyle paylaşmanızı, ya da başkasının kullandığı bir makyaj ürünü kullanmamanızı öneririm, neden, fırçalar daki o aplikatörlerin üzerindeki diğer başka kişilere ait ölü hücreler vakti gelince gelip sizin gözeneklerini sıkıcak ve akne probleminin artışına sebep olacak.

O yüzden akneli kişilerde aslında akneli olmayanlarda da makyaj ürünlerini paylaşmak doğru bir uygulama değil. Akne bakımdan bahsedip, beslenmeden bahsetmemek eksik kalır. O yüzden her danışanıma altını özellikle çizerek söylediğim 2 konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Birincisi inek sütü, ikincisi şeker, inek sütünü direkt olarak içmek ya da inek sütünden üretilen peynir vs. Bu tarz süt ürünlerini tüketmek. Sileceğinizi artırır, inek sütü içerdiği ve kazein proteinleri nedeniyle enflamasyonu yani yangı artırıyor. Sebum artırıyor. Yağlanmayı artırarak mi tetikleyebiliyor. Benim akneli hastalarda önerim inek sütünden ve bu sütten yapılmış ürünlerden uzak durmaları, mümkünse eğer keçi sütüne bir geçiş yapmaları, keçi sütünde de eğer bu problemi yaşıyorsak o zaman süt ve süt ürünlerini ciddi şekilde kısıtlamak gerekiyor yalnız, sütü kesmenin işe yarayıp yaramadığını anlayabilmek için en az bir ay bu ürünlerden uzak duruyor olmak lazım.

Sporcularda özellikle kas yapmak için protein tozları tüketimi çok fazla ve burada da yine bu proteinler yüksek oranda bulunduğu için akneyi tetikleyebiliyor. Ben özellikle bu tarz ürünlerden uzak durulması gerektiğini, eğer mutlaka protein tozu kullanılması gerekiyorsa. O vakit bitkisel özellikle şeker içeriği düşük olan bitkisel protein tozlarının düşünülmesi gerekiyor.

Meyve suları gazlı içecekler paketlenmiş, hazır tüketime yönelik her türlü ürünün şeker içeriği yüksek. Bunları özellikle kısıtlamak ve hayatımızdan çıkarmak gerekiyor, eğer akne ile başa çıkmak istiyorsak.

Şöyle bir toparlarsak neler anlattık?

Birincisi başladığımız tedaviyi öyle kolay kolay değiştirmeyeceğiz, ikincisi cildimizi temiz tutacağız ve temiz tutma işini abartmayacak nazikçe temizleyeceğiz, gece makyajınızı yapmayacağız, ürün konusunda dikkat etmemiz gerekenlere dikkat edeceğiz.

Anlattıklarıma ve beslenmeyle ilgili önerilere uyacağız umarım anlattıklarımın akne için faydasını görürsünüz.

Yorum Yaz

− 1 = 1