Aile ve Evlilik Terapisi Nedir?

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Aile içi anlaşmazlıkların ve ilişki problemlerinin arttığı günümüzde sizlere aile ve evlilik terapisinde ilişki pusulası çalışma modelinden bahsetmek istiyorum, ilişki pusulası çalışma modeli prof dr. Hürol paşaoğlu tarafından geliştirilmiş bir aile ve evlilik terapisi çalışma modelidir. Türkiye’de pek çok ilde ve ailede uygulanarak etkili sonuçlar alınmaktadır. Bende aile içi ilişki problemleri ile başvuran danışanlarıma bu yöntemle yardımcı olmaktayım.

İlişki pusulası çalışma modelinde birinci aşamada ailenin ilk görüşmesi gerçekleştirilir ve tarif edilen ilişki problemleri ile alakalı çalışma konuları belirlenir, ikinci aşamada ilişki pusulası kılavuzluğunda ilişkinin yönü tayin edilir. Bunun içinse öncelikle acil yapılacaklar belirlenir. Aciller, çalışma konularının çalışılmasını engelleyen şeylerdir. Yani davranış bazında ilişkiyi bozan lardır. Bu nedenle öncelikle acil yapılacaklar belirlenmelidir.

Aile ve Evlilik Terapisi Nedir?

Acillerden sonra enerji kaynakları belirlenir. Ben deposu biz deposu hepimiz deposu şeklinde 3 enerji deposu belirlenerek her birinin ayrı ayrı doldur alabilmesi için gerekli enerji listeleri belirlenir. Çünkü aile sistemini enerji girişi olmalıdır. Sonraki aşama sigorta attıran sözcüklerin belirlenmesidir. Sigorta artıranlar demek duyulduğunda iletişimi kesen sözcükler demektir. Bunlar belirlenerek devreden çıkarılır. Daha sonra ise barışma yolları belirlenir.

Böylece ailede küslük olduğunda nasıl barış alacağı belirlenmiş olur. Bu şekilde ilişki pusulası tamamlanmış olur. Çalışma sürecinin üçüncü aşamasında iletişim konularına geçilir ve sırasıyla doğru iletişim, farklılıklara çözüm bulma ve karar verme süreci yöntemleri çalışılır. Dördüncü aşamada çalışma konularına geçilir. Bu aşamada çalışma sürecinde öğrenilen yöntemlerle çözülmemiş olan sorunlar varsa bu sorunlar burada çalışma konuları olarak ele alınır.

İlişki pusulası çalışma süreci, haftalık seanslarla olmak üzere yaklaşık 6 ay sürmektedir.

Yorum Yaz

− 6 = 3